Portfolio

IDEOIMME JA LUOMME TULEVAISUUDEN RUOKAJÄRJESTELMÄÄ

Järjestimme ja laitoimme alulle Suomen ensimmäisen poikkitieteellisen ruokafestivaalin, josta tuli vuosittainen perinne. Foodycle on poikkitieteellinen tapahtuma, joka etsii ratkaisuja tulevaisuuden kestävään ruokajärjestelmään. Kaikille avoimen, ilmaisen tapahtuman tavoitteena on rakentaa siltoja eri tieteenalojen välille, lisätä ymmärrystä ruokajärjestelmästä ja tarjota konkreettisia ratkaisuja ja työkaluja kestävän ruokajärjestelmän edistämiseen. Järjestimme tapahtuman ensimmäisen kerran syyskuussa 2013 Pixelache Helsingin kanssa. Yhteistyökumppaneina olivat muun muassa Aalto-yliopiston Media Factory ja Helsingin yliopisto. Vuonna 2014 mukaan järjestelyihin hyppäsi kaupunkilainen ympäristöjärjestö Dodo. Tapahtuma keräsi satoja osallistujia tieteen, taiteen ja kansalaistoiminnan aloilta.

KESKUSTELEMME JA JAAMME TIETOA

Tieteellinen tieto kuuluu kaikille. Ruokajärjestelmään liittyviä ajankohtaisia aiheita käsitellään kaikille avoimissa yhdistyksemme teemailloissa. Suosituissa lukupiireissämme vaihdetaan ajatuksia ajankohtaisista ruokaan, ympäristöön ja yhteiskuntaan liittyvistä teoksista.

TARJOAMME ASIANTUNTEMUSTAMME

Olemme esimerkiksi tuottaneet Helsingin yliopistolle ruokaa ja ympäristöä käsittelevän osuuden opiskelijoiden ympäristöoppaaseen. Sen lisäksi asiantuntijatekstejämme on julkaistu Sitran ja Kepan sivuilla.

JUONNAMME JA FASILITOIMME

Vastuullamme on ollut esimerkiksi Valinnat lautasella -tilaisuuden juontaminen. Kaikille avoimessa tilaisuudessa keskusteltiin ruoan ympäristövaikutuksista ja ruokailijan vaikutusmahdollisuuksista osana Helsingin yliopiston Green office -kampanjaa.

TOIMIMME RUOHONJUURITASOLLA

Kokkausilloilla olemme halunneet korostaa ruokailun yhteisöllisyyttä ja nostaa esille kausiraaka-aineiden merkitystä ruoanlaitossa. Järjestämme kansalaistapahtumia, kuten villiyrttitietoutta edistäviä villiyrttipyöräilyjä. Olemme mukana Viikin kampusviljelyn suunnitteluryhmässä.

VERKOSTOIDUMME

Seuraamme aktiivisesti ruoka-alan keskustelua ja osallistumme tapahtumiin. Olet löytänyt tai löydät meidät esimerkiksi Futures For Food -konferenssista (2013), Maa- ja metsätalousministeriön lähiruokaohjelman ja luomualan kehittämisohjelman julkaisutilaisuudesta (2013), Helsinki Climate Forumilta (2013), EuroEnviro-konferenssin suunitteluryhmästä (2014) sekä Lens Politica -festivaalilta (2013).

KIINNOSTUITKO?

Haluatko tehdä yhdistyksemme kanssa yhteistyötä? Kiinnostaako sinua tarjoamamme asiantuntemus vai haluatko kenties järjestää tapahtuman kanssamme? Ota rohkeasti yhteyttä, yhteystietomme löydät täältä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *